اخبار نمایشگاه

رئیس اتاق ایران عنوان کرد: فرهنگ، زمینه ساز حرکت های مؤثر با مقبولیت عمومی

يك‌شنبه 18 خرداد ماه، صبحانه‌كاري پارلمان بخش خصوصي كشور با چاشني فرهنگ و هنر صرف شد.
 
به گزارش روابط عمومي اتاق ايران، «علي جنتي» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بين فعالان اقتصادي حضور يافت و در كنار صرف صبحانه به دغدغه‌ها و چالش‌هاي بخش خصوصي در حوزه نشر كتاب، ICT، توليدات الكترونيك و غيره پاسخ داد. البته از آنجایی که دردودل های وزیر در این رابطه زیاد بود، این جلسه نزدیک به 3 ساعت به طول انجامید.

گفتني است اين اقدام در راستاي توجه به نام سال كه فرهنگ و اقتصاد را دركنار يك‌ديگر قرار مي‌دهد، صورت گرفت.
بالندگي فرهنگي با قرار گرفتن محصولات اين حوزه بر بال اقتصاد
«غلامحسين شافعي»، رئيس پارلمان بخش خصوصي كشور فرهنگ و اقتصاد را دو بخش مرتبط به يكديگر ارزيابي كرد و گفت: براي بالندگي فرهنگي بايد محصولات این بخش را بر بال اقتصاد سوار کنیم. این محصولات م یتوانند با صرف هزینه های كمي، ارزش افزوده بالايي به همراه داشته باشند.
وي افزود: خوشبختانه رهبري معظم در آغاز سال 93 با تعيين عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مدیریت جهادی به عنوان نام سال، به خوبي عمق و نزديكي اين دو حوزه را نمايان كرد.

رئيس اتاق ايران، فرهنگ‌سازي را زمينه‌ساز حركت‌هاي مؤثر با مقبوليت عمومي دانست و تشريح كرد: بايد در تصميم‌سازي‌ها به فرهنگ و فرهنگ‌سازي توجه بيشتري داشته باشيم. با اين توجه مي‌توان در اجراي طرح‌ها و پروژه‌هاي تعريف شده به طور مؤثر گام برداريم.

شافعي در ادامه به جايگاه و منزلت فعالان اقتصادي و كارآفرينان در نگاه‌هاي فرهنگي اشاره كرد. براساس اظهارات وي نگاه نادرستي در اين حوزه نسبت به اقشار كارآفرين و سرمايه‌گذار وجود دارد.

رئيس پارلمان بخش خصوصي خواستار اصلاح اين نگرش‌هاي منفي شد و گفت: براي رهايي از دغدغه‌ها به فرهنگ‌سازي نياز است. تهيه فيلم‌هايي با نگاه‌هاي غيراصولي نسبت به اقتصاد و فعالان اقتصادي بينش عمومي را نيز تحت تأثير قرار مي‌دهد.

رئيس اتاق ايران همكاري اتاق ايران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را فرصت مغتنمي براي قرار گرفتن تشكل‌هاي مربوطه با فعالان حوزه فرهنگي و هنري در كنار هم ارزيابي كرد.

در اين نشست هر يك از فعالان صنايع فرهنگي به بيان ديدگاه‌هاي خود پرداختند. بحث اقدامات غيرقانوني در حوزه توليد و توزيع محصولات فرهنگي و نشرهاي الكترونيك از جمله چالش‌هاي جدي اين بخش به شمار آمد. از سوي ديگر ضرورت واگذاري فعاليت‌هاي فرهنگي به بخش خصوصي مورد تأكيد اعضاي اتاق قرار گرفت.

براساس اظهارات آن‌ها سال گذشته نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال ظرف 30 روز كاري تنها با صرف هزينه‌اي كمتر از يك ميليارد تومان با حضور 164 شركت فعال و بزرگ حوزه ICT توسط بخش خصوصي برگزار شد، اين در حالي است كه دو سال قبل دولت همين نمايشگاه را با صرف هزينه‌اي نزديك به 5 / 6 ميليارد تومان برگزار كرد.
در بخش ديگري اعضاي انجمن‌ها و اتحاديه‌هاي ICT و فناوري اطلاعات، محدود كردن دسترسي به اينترنت در كشور را به ضرر اقتصاد كشور برآورد كردند و با توجه به كاهش استفاده جهاني از لوح‌هاي فشرده به دليل گسترش زمينه بهره‌گيري از اينترنت‌ پرسرعت، خواستار رفع محدوديت‌ها در اين حوزه و كاهش مجوزها شدند.

آن‌ها اعتقاد دارند كه اين وزارتخانه به يك خانه تكاني نياز دارد و بايد براي رقابت با خارج از كشور، سرعت‌گيرها را حذف كرد.
خلاقیت بخش جدانشدنی از فرهنگ است
در ادامه «پدرام سلطاني»، عضو هيأت رئيسه اتاق ايران از نبود بنگاه‌هاي بزرگ فرهنگي انتقاد و اين سؤال را مطرح كرد كه چرا براي فعاليت‌هاي فرهنگي به اين ميزان مجوز نياز داريم؟ وي پاسخ اين سؤال را در حركت‌هاي انفعالي حوزه فرهنگ دانست.

اين فعال اقتصادي خلاقيت را بخشي جدا نشدني از فرهنگ ارزيابي و تصريح كرد: تا زماني كه دست فعالان اين حوزه بسته باشد تنها مي‌توانيم پذيراي فرهنگ از ساير نقاط دنيا باشيم.

سلطاني پيشنهاد كرد: براي جذب گردشگران خارجي مي‌توانيم از فعاليت‌هاي فرهنگي استفاده كنيم؛ از جمله زمينه‌سازي برگزاري جشنواره‌هاي متعدد با استفاده از فرهنگ غني ايران. به طور حتم در اين رابطه نبايد از مشاركت بخش خصوصي غفلت كنيم.
صرف کاهش تورم کافی نیست
«محمود اسلاميان»، عضو ديگر هيأت رئيسه اتاق ايران با طرح اين موضوع كه دنيا نيز از ديدگاه‌هاي اقتصاد دولتي دست برداشته و به سمت بخش خصوصي رفته است، توضيح داد: سؤال اينجاست كه با وجود اين همه ظرفيت، توان و خلاقيت در بخش خصوصي اجازه كار به آن داده نمي‌شود؟
وي با تأكيد بر وجود 5 ميليون بي كار در كشور، راه حل رهايي از اين معضل را فعال‌تر شدن بخش خصوصي دانست.

اين فعال اقتصادي صرف كاهش تورم را يك موفقيت بزرگ در عصر حاضر نمي‌داند و بر اين باور است كه پادزهر تورم سال‌هاست كه كشف شده است و مانند بيماري وبا مي‌ماند كه ديگر يك مشكل بزرگ براي دنيا محسوب نمي‌شود.

سرمایه گذاری ضد ارزش نیست
«علا ميرمحمدصادقي»، عضو هيأت رئيسه اتاق ايران نيز بر لزوم امنيت اقتصادي در كشور تأكيد كرد. وي يادآور شد: برقراري و حفظ امنيت تنها از طريق اقدامات نظامي و انتظامي ايجاد نمي‌شود بلكه توسعه فرهنگ و تبديل كردن فعاليت اقتصادي به يك ارزش والا در كشور خود باعث بروز امنيت اقتصادي مي‌شود.
وي ادامه داد: بعد از انقلاب و با ترويج افكار سوسياليستي در كشور شاهد تدوين و پخش فيلم‌ها و نمايشنامه‌هايي بوديم كه سرمايه‌گذاري و كارآفريني را به عنوان ضدارزش معرفي مي‌كرد.

ميرمحمدصادقي تصريح كرد: تخلفات در هر حوزه‌اي بسيار است ولي صحبت بيش از حد درباره آن‌ها ضرورتي ندارد و به ضرر فعاليت‌هاي سالم اقتصادي خواهد بود.
برپايي نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال از سوي اتاق ايران
«علي جنتي»، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، با اشاره به موفقيت بخش خصوصي در برگزاري نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال در سال گذشته تأكيد كرد: اين يك تجربه خوبي بود كه بايد ادامه داشته باشد.
وي در رابطه با درخواست فعالان اين حوزه مبني بر معافيت مالياتي توضيح داد: برخي نهادهاي مربوطه با اين خواسته مخالف هستند. در حال حاضر با توجه به اتخاذ سياست‌هاي كاهش اتكا به درآمدهاي نفتي، ضرورت توجه به درآمدهاي مالياتي بيشتر شده است.
وي با اشاره به رويكرد اين وزارتخانه در مورد لزوم حذف و كاهش مجوزهاي لازم توضیح داد:در حوزه فرهنگ نیاز به فضای باز داریم تا رشد فرهنگی حاصل شود. فرهنگ با تکثر آرا و بیان عقاید مختلف که بعضا در تضاد با هم هستند رشد پیدا می کند. وی افزود: رشد فرهنگی در فضای بسته و گلخانه ای شکل نمی گیرد بلکه باید فضای آزاد و تضارب آرا وجود داشته باشد.

این عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به رشد تکنولوژی در کشور گفت: امروز رسانه‌های دیجیتال پیشرفت‌های سریع و وسیع داشته، به همین دلیل مراکزی همچون فناوری رسانه‌های دیجیتال باید به سمتی حرکت کند که به بخش خصوصی توجه ویژه‌ای داشته باشند و تفکرات گذشته در این مرکز باید تغییر کند.
وی درباره معافیت مالیاتی ناشران و اهالی فرهنگ و هنر نیز گفت: بحث معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان در هیأت دولت مطرح می‌شود اما متأسفانه مسئولان مربوطه با این معافیت مخالف هستند، زیرا معتقدند یکی از راه‌های استقلال درآمدهای کشور از نفت توجه به مالیات است؛ با این‌حال تلاش می‌کنیم با مطرح کردن چندباره‌ این بحث به راهکارهای خوبی برسیم.

وزیر ارشاد همچنین درباره صدور مجوز مؤسسات فرهنگی و هنری گفت: بیش از این صدور یک مجوز برای یک مؤسسه فرهنگی و هنری بیش از یک سال به طول می‌انجامید، اما امروز این مجوزها 30 روزه صادر می‌شوند و دلیل آن این است که ما بخش مهمی از استعلام‌هایی که پیش از این انجام می‌شد را حذف کردیم.
وی با اشاره به همکاری متقابل اقتصاد و فرهنگ افزود: به دنبال آن هستیم که نقش بانک‌ها در حوزه‌ی فرهنگ را بیشتر کنیم و مسئولان بانک‌ها باید توجیه شوند که سرمایه‌گذاری در حوزه‌ فرهنگ و هنر سودآور است.

جنتی همچنین درباره مبارزه با قاچاق محصولات فرهنگی و صیانت از محصولات گفت: ستادی که پیش از این در وزارت ارشاد تشکیل شده و هدف و کارش حمایت از عرضه‌ محصولات فرهنگی و مبارزه با قاچاق است؛ چندان موفق نبوده است.
وی ادامه داد: معتقدم باید صیانت از محصولات فرهنگی در هر بخش به تشکل های همان حوزه داده شود چراکه آنها یکدیگر را بهتر می شناسند.

وزیر ارشاد با اشاره به لزوم توجه به صنعت چاپ نیز گفت: متأسفانه در این بخش فاصله‌ی زیادی با دنیا داریم و این فاصله در حال زیاد شدن است. باید از تکنولوژی‌های امروز استفاده و فاصله خود را با دنیا کم کنیم.

جنتی با اشاره به اینکه هر فردی باید بتواند در چارچوب قانون حرف‌هایش را بزند؛ گفت: امروز شبکه‌های اجتماعی رشد بسیار خوبی پیدا کرده اما ما همچنان درگیر آن هستیم که آیا می‌توانیم از وایبر و واتس‌آپ استفاده کنیم یا خیر.
وی درباره بحث قانون کپی رایت در ایران نیز گفت: درباره عضویت در سازمان کپی رایت جهانی بحث‌هایی همچنان در کشور وجود دارد و هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم اما لایحه‌ی مالکیت فکری و معنوی در کشور آماده شده و به زودی به مجلس ارائه می‌شود.

در پایان این نشست، تفاهم نامه همکاری بین اتاق ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد به امضاء رسید.


گزارش تصویری
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی